Dożynki

Dożynki

W niedzielę 3 września w gminie Dobre odbyły się tegoroczne Dożynki Gminno-Parafialne. Podsumowanie żniw rozpoczęła dziękczynna msza święta w kościele parafialnym w Dobrem, podczas której śpiewał chór Soli Deo. Po Eucharystii nastąpił  przemarsz korowodu dożynkowego na stadion sportowy. Na jego czele bryczką powożoną przez Władysława Słomczewskiego  jechali starostowie dożynek- Aneta Zaborowska i Jarosław Wojciechowski. Dalej podążały delegacje z wieńcami, delegacje z chlebami,   władze oraz mieszkańcy gminy Dobre, orkiestra dęta z Topólki. Pochód zamykała eskorta wozów strażackich OSP Dobre.

Po przybyciu  na stadion, zgodnie z tradycją, starostowie przekazali gospodarzowi gminy –Wójtowi Stefanowi Śpibidzie bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbóż.

 Wieńce  dożynkowe z poszczególnych parafii naszej gminy nieśli:

Dobre – Jacek Depta, Łukasz Czynsz.

            Bronisław – Aneta i Paweł Makuch, Angelika i Adam Góralscy.

            Byczyna -Urszula i Adam Kapelak, Anna i Dawid Woźniak.

            Krzywosądz – Marta i Michał Kotlarz, Elżbieta i Rafał Kracińscy.

Delegacje sołectw z chlebami reprezentowali:

            Bronisław– Jolanta i Adam Nowak  

            Byczyna  Kolonia-  Agnieszka i  Sylwester Urbańscy

            Dobre- Jolanta i Ryszard Kotlarz

            Dobre Wieś – Ewa i Piotr Wesołowscy

            Dobre Kolonia – Justyna i Jarosław Wszołek

            Koszczały-  Mirosława Janiak i Grzegorz Woźniak

            Narkowo– Halina i Janusz Romaniec

            Ułomie – Anna i Jerzy Raszka

            Smarglin –Arleta i Artur Nowak

            Szczeblotowo- Arleta i Piotr Gralak

 Kosz z owocami- Patrycja i Błażej Wiecheccy

W przemówieniach okolicznościowych głos zabrali Wójt Gminy Dobre Stefan Śpibida,  Przewodniczący Rady Gminy Tomasz Kuźba, Przewodniczący Rady Powiatu Radziejowskiego Leszek Rosół. Przedstawiciel Biura Powiatowego ARiMR w Radziejowie Iwona Świątkowska odczytała list od Dyrektor Oddziału Regionalnego ARiMR w Toruniu Katarzyny Kaczmarek – Sławińskiej.

Dyrektor GOK w Dobrem – Aneta Nuckowska odczytała listy okolicznościowe, które w związku  z dożynkami przekazali Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz i Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki. Po wygłoszonych przemówieniach gospodarz dożynek, starostowie  oraz delegacje z poszczególnych sołectw przystąpili do pokrojenia chleba i częstowania nim wszystkich zebranych. Obrzęd dożynkowy  umilał śpiewaniem do wieńca zespół ludowy „Kujawioki od Dobrego”  oraz orkiestra dęta z Topólki.

W części artystycznej na scenie wystąpiły miejscowe  zespoły ludowe- „Kujawioki od Dobrego” oraz „Bronisławianki”. Zaśpiewali także uczestnicy zajęć wokalnych z GOK w Dobrem. Zebrani mogli usłyszeć przeboje „Czerwonych Gitar” i zespołu „Enej” w wykonaniu Kamila Michalskiego i Disco Polo, które  zaprezentował Dawid Smoliński. O godzinie 2000 rozpoczęła się zabawa taneczna z zespołem „Unison”. Na stoisku przygotowanym przez panie  z KGW Bodzanowo  i Bodzanowo II oraz radną Katarzynę Korzeniewską  można było napić sie ciepłej herbaty lub kawy i skosztować ciast domowej roboty oraz swojskiego chleba ze smalcem. Druhowie z OSP Dobre serwowali kiełbaskę z grilla ufundowaną przez starostę dożynek. Nie zabrakło także pysznej grochówki zasponsorowanej  przez UG w Dobrem.

Dla najmłodszych przygotowano ciekawe niespodzianki w postaci bezpłatnego placu zabaw oraz namiotu, gdzie animatorki zabaw, malowały dziecięce twarze oraz wykonywały fantastyczne cudeńka z balonów.