Dożynki Gminno-Parafialne 2023

Dożynki Gminno-Parafialne 2023

W ubiegłą niedziele odbyły się Dożynki Gminno – Parafialne w Bronisławiu. Dziękczynne uroczystości rozpoczęły się o godz.1300  mszą świętą w kościele parafialnym w Bronisławiu. Po Eucharystii korowód  dożynkowy, który prowadzili starostowie dożynek p. Monika Gawiencka z Narkowa oraz  p. Leszek Łukaszewski z Bronisławia przemaszerował  na plac przy świetlicy wiejskiej w Bronisławiu. Wieńce  dożynkowe z poszczególnych parafii nieśli:

 • Parafia Bronisław: Państwo Dorota i Karol Woźniakowie oraz Państwo Małgorzata i Sebastian Kruszyniakowie,
 • Parafia Dobre wieniec prezentują: Panowie Jarosław Wojciechowski, Piotr Wesołowski, Jacek Depta, Jacek Mikołajczak.
 • Parafia Krzywosądz wieniec prezentują Panowie : Marcin Mordyl, Sławomir Watkowski, Dariusz Wszołek i Waldemar Szydłowski.

Tradycją nadal podtrzymywaną jest składanie  również koszy z owocami i warzywami, które przyniosły Panie: Kamila Gorzycka, Monika Dąbrowska, oraz kosz z kwiatami, który przynieśli Państwo Angelika i Adam Góralscy.

W naszym kraju chleb to szczególny symbol urodzaju i dostatku, szacunku i oddania. Chleb z tegorocznych plonów przygotowały następujące  delegacje sołectw.

 • Sołectwo Bodzanowo Państwo Grażyna i Grzegorz Rolewscy
 • Sołectwo Bodzanowo Drugie Państwo  Lidia i Radosław Kotowscy
 • Sołectwo Borowo Pan Henryk Gapiński i Pani Marianna Dziedzic
 • Sołectwo Bronisław Państwo Beata i Robert Zajączkowscy
 • Sołectwo Byczyna – Pani Martyna Waszak i Pan Hubert Waszak
 • Sołectwo Byczyna – Kolonia Pani Anna Kapuścińska i Pan Miłosz Kapuściński
 • Sołectwo Dęby Państwo Marianna i Jan Matusiakowie
 • Sołectwo Dobre Państwo Jolanta i Ryszard Kotlarzowie
 • Sołectwo Dobre Kolonia Państwo Agnieszka i Rafał Woźniakowie
 • Sołectwo Dobre Wieś Bożena i Andrzej Chmielewscy
 • Sołectwo Koszczały Państwo Aneta i Paweł Makuchowie
 • Sołectwo Krzywosądz Państwo Agnieszka i Sławomir Kowalscy
 • Sołectwo Narkowo Pani Justyna Zarzycka i Pan Dariusz Drążek
 • Sołectwo Przysiek Państwo Jolanta i Szymon Król
 • Sołectwo Smarglin Państwo Wioletta i Mirosław Waszakowie
 • Sołectwo Szczeblotowo Państwo Barbara i Marek Barczykowie
 • Sołectwo Ułomie Państwo Jadwiga i Sławomir Piernik

Po przybyciu  na plac dożynkowy starostowie przekazali gospodarzowi gminy –Wójtowi Stefanowi Śpibidzie bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbóż. Delegacje z parafii i sołectw zaprezentowały wieńce  oraz chleby dożynkowe. Następnie odbyło się tradycyjne pokrojenie chlebów dożynkowych  i podzielenie się nimi z uczestnikami uroczystości. Po części oficjalnej rozpoczęły się występy artystyczne. Na scenie wystąpił  zespół „Kujawioki od Dobrego” oraz „Bronisławianki” Zaśpiewali także uczestnicy zajęć wokalnych Akademii Wokalu  z GOK w Dobrem.

O godz. 16:00 odbył się II Turniej Sołecki, w którym wzięły udział 4 sołectwa tj. Bronisław, Dęby, Krzywosądz i Smarglin. Drużyny z dużym zaangażowaniem podjęły się zaplanowanych konkurencji tj. slalom mercedesem, przenoszenie wody w gąbce, bieg w workach, spacer piwosza, układanie stogu słomy. Po obradach komisji przedstawiono następujące miejsca: I miejsce Sołectwo Bronisław i  ex aequo Sołectwo Smarglin, II miejsce Sołectwo Krzywosądz, III miejsce Sołectwo Dęby. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowy dyplom oraz nagrodę pieniężną. Podczas uroczystości dożynkowych miało miejsce również ogłoszenie wyników na „Najpiękniejszy Witacz Dożynkowy”. Komisja oceniając witacze dożynkowe wzięła pod uwagę następujące kryteria: zgodność z tradycją w zakresie kompozycji, formy, materiału i techniki, różnorodności użytych do wykonania witacza podstawowych materiałów naturalnych tj.: kłosy, ziarna zbóż, owoce, warzywa, kwiaty, zioła itp., walory estetyczne, dobór barw, architektury bryły, ogólny wyraz artystyczny. Jednak największe znaczenie miał pomysł na witacz dożynkowy. I tu sołectwa zaskoczyły totalnie komisję. Różnorodność pomysłów była bardzo duża co utrudniło znacznie pracę komisji. Komisja konkursowa miała bardzo ciężkie zadanie, wszystkie witacze dożynkowe wykonane były z największą starannością. W konkursie wzięło udział 12 sołectw i wykonano łącznie 45 Witaczy. Po długich obradach komisja wyłoniła zwycięzcę: I miejsce i nagrodę 1500 zł. otrzymało sołectwo Bronisław za witacz wykonany przy plebanii, II miejsce i nagrodę 1000 zł. otrzymało sołectwo Dobre Kolonia witacz wykonany na przeciwko posesji państwa Wszołek, III miejsce i nagrodę 500 zł otrzymało sołectwo Koszczały za witacz wykonany na polu państwa Makuch. Na stoiskach przygotowanym przez panie z KGW można było spróbować różnych pyszności, jak również podziwiać piękne dożynkowe dekoracje. Wypieki wykonane przez nasze gospodynie cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, bo jak zawsze wiedzą jak zadbać o podniebienia mieszkańców gminy Dobre oraz przybyłych gości.

O godz. 18:00 wystąpiła zespół BIBI&DŻEREMI, który zaprezentował wszystkim przybyłym gościom mieszankę utworów polsko-romskich, disco polo biesiadnych. Publiczność zaskoczyła wykonawców znajomością tekstu i dzięki temu mogła aktywnie uczestniczyć w koncercie. Gwiazdą wieczoru była Formacja SELFE znana z takich utworów jak „Okularnica”, „Kiss”. Publiczność zachwycona koncertem prosiła dwukrotnie o bis, a artyści nie mogli oprzeć się tak fantastycznej publiczności i chętnie zaśpiewali bisowe kawałki. Po każdym koncercie wykonawcy bardzo chętnie pozowali do pamiątkowych zdjęć z publicznością oraz rozdawali autografy. Zabawę taneczną do późnych godzin wieczornych poprowadził zespół PULS.

Druhowie z OSP Bronisław zajęli się przygotowaniem i  serwowaniem kiełbaski z grilla ufundowanej przez tegorocznych starostów. Nie zabrakło także pysznej grochówki, której fundatorem był Wójt Gminy Dobre. Dzieci mogły korzystać bezpłatnie z dmuchanego placu zabaw, oraz  ufundowanej przez starostów waty cukrowej i popcornu.