Dożynki Gminno-Parafialne w Krzywosądzy

W dniu 28.08.2022 r. odbyły się Dożynki Gminno – Parafialne. Już od wczesnych godzin rannych trwały przygotowania do tego ważnego rolniczego święta. Zaangażowani w prace byli zarówno pracownicy Urzędu Gminy, Gminnego Ośrodka Kultury jak i mieszkańcy poszczególnych sołectw, KGW i OSP.

O godz. 14.00 rozpoczęła się Msza dziękczynna za plony przy kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Krzywosądzy. Po Mszy Świętej Ochotnicza Straż Pożarna poprowadziła korowód na czele ze starościną  Eweliną Rybacką i  starostą  Piotrem Wesołowskim na plac targowy w Krzywosądzy. Na początku  wójt gminy Dobre Stefan Śpibida przywitał wszystkich zgromadzonych. Po krótkim przemówieniu pana wójta oraz Przewodniczącego Rady Gminy zaprezentowano chleby dożynkowe, które podczas Mszy Świętej zostały poświęcone przez proboszcza ks. Jacka Borowskiego. Każdy uczestnik dożynek został poczęstowany symbolicznym kawałkiem chleba.

W części artystycznej wystąpiły zespoły ludowe ”Kujawioki od Dobrego” i „Bronisławianki” oraz wychowankowie Akademii Wokalu pod kierownictwem p. Katarzyny Olszty – Zielińskiej i p. Tomasza Cybulskiego. Również swoje zdolności zaprezentowały dzieci z grup tanecznych „JUMP” i ” SMILE” , których opiekunem jest p. Aleksandra Wojciechowska. W trakcie dożynek można było skosztować przysmaków Kół Gospodyń Wiejskich oraz pysznej grochówki ufundowanej przez wójta gminy Dobre. Nie zabrakło również kiełbasy i kaszanki z grilla, która już tradycyjnie zasponsorowali starostowie dożynek. Było dużo atrakcji  dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Każde dziecko mogło skorzystać z darmowej zjeżdżalni, waty cukrowej wziąć udział w bezpłatnych animacjach z konkursami. W nagrodę dzieci otrzymały bon podarunkowy, który można było zrealizować w sklepach u p. Marty Rybackiej i p. Aliny Kłos. Również można było obejrzeć wystawę rękodzieła p. Jolanty Erwińskiej i p. Zbigniewa Kiszka i zamienić kilka słów z naszymi lokalnymi artystami. W czasie imprezy odbył się ” I Turniej Sołecki”. Udział wzięły sołectwa z : Dobrego, Smarglina, Krzywosądzy, Dobrego Wsi, Szczeblotowa, Bodzanowa i Bronisławia. Dyscypliny sportowe, w których zawodnicy brali udział to: kulanie balotu słomy, spacer piwosza, skakanie w workach. Miejsca były następujące: I Sołectwo Bodzanowo, II Sołectwo Smarglin, III Sołectwo Szczeblotowo. Zwycięskie drużyny otrzymały kolejno nagrody pieniężne tj: 1000 zł, 500 zł i 300 zł. Fundatorem I i III nagrody był wójt gminy Dobre, natomiast nagrodę za II miejsce zasponsorowali starostowie dożynek  Ewelina Rybacka i  Piotr Wesołowski. Podczas Dożynek Gminno-Parafialnych został rozstrzygnięty konkurs pt:” Najładniejszy Witacz Dożynkowy 2022 „. Do konkursu zostało zgłoszono aż 24 Witacze Dożynkowe, rozmieszczone na terenie całej gminy Dobre. Główną  nagrodę otrzymało sołectwo Smarglin.

Mieszkańcom dziękujemy i gratulujemy wspaniałych pomysłów i perfekcyjnego wykonania wszystkich ozdób dożynkowych. Na zakończenie tego pełnego wrażeń dnia wystapił zespół  Standard Mix oraz gwiazda wieczoru „Modelinka i Model MT”. Zabawa taneczna trwała do późnych godzin z zespołem Inspiracja.