26 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrem odbył się jubileusz z okazji 10-lecia zespołu „Kujawioki od Dobrego”. Na uroczystości nie zabrakło wyjątkowych gości z gminy, powiatu i województwa, którzy złożyli życzenia i podziękowania za podtrzymywanie folkloru kujawskiego i promowanie gminy Dobre. Obecny na jubileuszu Redaktor Polskiego Radia PIK Andrzej Krystek nagrał materiał z udziałem zespołu, który można było usłyszeć w godzinnej audycji radiowej na antenie radia PIK w cyklu ” Raz na ludowo” w niedzielę 27 stycznia b.r.
Zespół ludowy „Kujawioki od Dobrego” powstał w 2008 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrem. Zespół powstał z potrzeby serca i pragnienia, by razem grać i śpiewać. Jego założycielami byli dawni członkowie zespołu „Amator” (działającego od 1973 roku) przy KGW Byczyna Kolonia, panie z Dobrego: Mirosława Grzelak, Anna Białek, Maria Ogrodowska oraz ówczesny Wójt Gminy Dobre Henryk Gapiński. Zespół kolejno prowadzili: Małgorzata Smykowska, Robert Stranc, Tomasz Tuszyński. Obecnie zespół prowadzi Aneta Nuckowska – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrem, przy wsparciu kierownika zespołu Henryka Szymkiewicza. W skład zespołu wchodzi 14 osób. 7 Pań: Anna Białek, Mirosława Grzelak, Anna Kapuścińska, Wanda Kaźmierczak, Krystyna Kołudkiewicz, Teresa Oksiak, Grażyna Zglińska. 7 Panów: Henryk Szymkiewicz, Mirosław Nawrocki, Henryk Marchlewski, Roman Jesiołowski, Kazimierz Marcjaniak, Roman Witczak, Mariusz Ignasiak. Zespołowi przygrywa kapela, w której skład wchodzą: Henryk Szymkiewicz – skrzypce, Mirosław Nawrocki – akordeon, perkusja -Mariusz Ignasiak. Zespół uczestniczy w życiu gminy, powiatu, województwa, prezentując śpiew i muzykę kujawską oraz zachęcając do wspólnego biesiadowania. Uświetnia uroczystości, tj. Dzień Babci i Dziadka, Dzień Kobiet, Dzień Matki, dożynki, pikniki, różne jubileusze, uroczystości patriotyczne, wigilie, finały WOŚP w GOK w Dobrem. Nie pomija żadnej okazji do zaprezentowania się. Wielokrotnie brał udział w Spotkaniach z Folklorem Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej w Ciechocinku, Przeglądzie Zespołów Ludowych w Golubiu-Dobrzyniu, prezentował się podczas Inscenizacji Bitwy pod Płowcami, Powiatowego Święta Kaczyny w Czołowie, Święta Wsi w Ciechocinie. Niejednokrotnie gościł w Domu Pomocy Społecznej w Walentynowie, gdzie dawał koncerty dla jego starszych i chorych mieszkańców. Występował w SOSW w Radziejowie i wielu innych szkołach i placówkach. Każdy ich występ, to kolejne doświadczenie sceniczne. Zespół dwukrotnie dostał wyróżnienie na Spotkaniach z Folklorem Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej w Ciechocinku.
W 2017 r. przy zespole zawiązała się grupa teatralna, która swój teatralny debiut miała 10 września 2017 r. podczas festynu folklorystycznego z cyklu z Życia Dawnej Wsi pt. „Dobra gospodyni ma zawsze pełno w skrzyni” w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce. Zaprezentowali się w przedstawieniu pt: „Kiszenie kapusty”, do którego scenariusz przygotował jeden z jego członków- pan Roman Jesiołowski. Całość przedstawienia opierała się na dawnym zwyczaju deptania kapusty w beczce, który był popularny na wsiach.
Obecny wójt gminy Dobre Stefan Śpibida wspiera działania zespołu przede wszystkim udostępniając środek transportu na wszelkie organizowane ich wyjazdy.