Obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej

Obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej

W sobotę 22.08.2020 r. o godz. 17:00 w sali koncertowej Gminnego Ośrodka Kultury  w Dobrem odbył się widowiskowy, kostiumowy koncert patriotyczny ” 100-lecie Bitwy Warszawskiej: Poloneza Czas Zacząć ” w wykonaniu śpiewaków operowych i solistów instrumentalistów „Artes Ensemble”. Widowisko muzyczne, czerpiące z wielowiekowego pejzażu polskich tradycji było prawdziwą artystyczną, szlachecką ucztą o historycznym znaczeniu,   w sposób szczególny upamiętniające wspaniały popis polskiego oręża i historyczne zwycięstwo Polaków nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej. W programie koncertu w wirtuozowskich wykonaniach artystów zabrzmiały, m.in. tematy muzyczne z ekranizacji trylogii Henryka Sienkiewicza „W stepie szerokim”, „Dumka na dwa serca”, „Hej, sokoły”, muzyczne tematy z polskich filmów wojennych: „Róża i bez”, „Deszcze niespokojne”, „Polonez” z filmu „Pana Tadeusz”, pieśni legionowe i patriotyczne: „Przybyli ułani pod okienko”, „Hej, hej ułani!”, „Wojenko, wojenko”, „My Pierwsza brygada”, „Wojak” i „Życzenie” Fryderyka Chopina. Artyści zespołu „Artes Ensemble” zaprosili publiczność do wspólnego śpiewania kanonu rodzimych pieśni patriotycznych, legionowych, filmowych tematów wojennych, które stały się ważnymi symbolami polskości, wyraźnie znaczącymi drogę Polaków  do niepodległego państwa. Ze względu na ograniczoną  ilość miejsc, związaną z  istniejącą sytuacją epidemiologiczną uczestnicy koncertu zobowiązani byli do wcześniejszego zgłoszenia swojego uczestnictwa. Występ transmitowany był na żywo na stronie fb GOK-u.

Koncert był częścią zdania „100-lecie Bitwy Warszawskiej” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria1920”. Realizacja zadania  organizowanego dla mieszkańców gminy Dobre, w celu podniesienia ich świadomości patriotycznej, lokalnego patriotyzmu, upowszechniania informacji historycznych  obejmuje także:

  • w terminie od 18.08.2020 r. do 01.09.2020 r. – ścieżka edukacyjna. Na terenie gminy Dobre w 10 punktach przy ścieżkach rowerowych rozmieszczone są tablice edukacyjno-informacyjne, z którymi można się zapoznać i pogłębić swoją wiedzę dotyczącą wydarzeń z okresu Bitwy Warszawskiej,
  • w terminie od 02.09.2020 r. do 15.09.2020 r. Konkurs Bitwa Warszawska 1920 r. Na tablicach zamieszczone zostaną  pytania konkursowe. Mieszkańcy muszą odwiedzić wszystkie tablice i odpowiedzieć poprawnie na zawieszone tam pytania, które  w  formie email z tytułem: konkurs „100-lecie Bitwy Warszawskiej” prześlą na adres GOK w Dobrem dobre.gok@wp.pl. Wyniki zwycięzców z konkursu 100-lecie Bitwy Warszawskiej zostaną ogłoszone na stronie  internetowej Gminnego Ośrodka Kultury  w Dobrem i stronie FB GOK. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody. Regulamin dostępny będzie na stronie internetowej www. gokdobre.pl.

W drugiej połowie września zaplanowano wykłady, których celem jest upowszechnienie wiedzy o przebiegu Bitwy Warszawskiej. Wykłady będą przeznaczone dla osób dorosłych i seniorów, organizacji pozarządowych, stowarzyszeń działających na terenie gminy Dobre. Przeprowadzone zostaną w trzech grupach, w  sali w Gminnej Bibliotece Publicznej w Dobrem.

Zwieńczeniem zadania będzie rekonstrukcja bitwy, która odbędzie się w październiku na boisku szkolnym przy Publicznej Szkole Podstawowej w Krzywosądzy dla młodzieży szkolnej klas 6-8 ze szkół gminy Dobre.