
W niedzielę 9 września br. w Dobre odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne, których organizatorami byli: Wójt Gminy Dobre, Proboszcz Parafii w Dobrem oraz Gminny Ośrodek Kultury w Dobrem. Uroczystość ta była ukoronowaniem całorocznego trudu rolników oraz dziękczynieniem złożonym Bogu za Jego dary. Święto Plonów, mające swoje korzenie w wielowiekowej kulturze polskiej ziemi, wyrosło z potrzeby serc, potrzeby wspólnego świętowania najważniejszych momentów w życiu naszego narodu.
Tak jak poprzednimi laty uroczystości dożynkowe rozpoczęły się o godz. 14 00 mszą świętą dziękczynną w kościele parafialnym w Dobrem, celebrowaną przez ks. Prałata Andrzeja Gawła byłego proboszcza parafii w Dobrem oraz obecnego proboszcza ks. Tomasza Jenera. Po liturgii barwny pochód dożynkowy udał się na stadion sportowy, gdzie miała miejsce dalsza część dożynkowych uroczystości. Na czele korowodu dorożką konną prowadzoną przez p. Włodzimierza Słomczewskiego jechali starostowie dożynek – p. Aneta Makuch z Koszczał i p. Piotr Gębala ze Szczeblotowa. Za nimi przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej z Torunia podążał zespół ludowy „Kujawiaki od Dobrego”, delegacje z wieńcami, delegacje z chlebem, władze i zaproszeni goście, delegacje Koła Gospodyń Wiejskich z Bronisławia, Bodzanowa, Bodzanowa Drugiego, Byczyny i Szczeblotowa, oraz licznie przybyli mieszkańcy.
Niosąc wieńce dożynkowe, poszczególne parafie reprezentowali:
Parafia Bronisław
Urszula Waszak i Paweł Makuch
Parafia Byczyna
Anna i Jerzy Raszka
Parafia Dobre
Jan Waszak
Adam Małecki
Marcin Ogrodowski
Andrzej Chmielewski
Parafia Krzywosądz
Beata i Piotr Pańka
Chleb z tegorocznych plonów prezentowały następujące delegacje sołectw:
Bodzanowo Drugie
Renata i Rafał Malinowscy
Bronisław
Jolanta i Adam Nowak
Byczyna
Dorota i Henryk Rosińscy
Byczyna – Kolonia
Anna i Piotr Depta
Dęby
Paulina Dzioba i Kamil Prośniewski
Dobre
Maria i Szymon Wełnowscy
Dobre–Kolonia
Ewa i Paweł Wiśniewscy
Dobre-Wieś
Ewa i Piotr Wesołowscy
Kłonowo
Paulina Kwiatkowska i Dariusz Kaniewski
Koszczały
Emilia i Grzegorz Woźniak
Krzywosądz
Bożena i Tadeusz Niespodzińscy
Narkowo
Sylwia i Adam Głosek
Przysiek
Krystyna i Zenon Lewandowscy
Smarglin
Edyta i Daniel Nowak
Szczeblotowo
Agnieszka i Henryk Barczyk
Po przybyciu na stadion starostowie dożynek przekazali na ręce gospodarza dożynek Wójta Gminy Stefana Śpibidy bochen chleba upieczony z mąki z tegorocznych zbóż, poczym nastąpiła prezentacja chlebów i wieńców dożynkowych. Przemówienia okolicznościowe wygłoszone przez władze gminy Wójta Stefana Śpibidę, Przewodniczącego Rady Gminy Tomasza Kuźbę oraz Starostę Powiatu Radziejowskiego Mariana Zielińskiego, przypominały o trudnej pracy rolnika i randze tego zawodu. Podkreślano, że to właśnie dzięki ich pracy i poświęceniu możemy cieszyć się naszym chlebem powszednim. Następnie gospodarz gminy oraz delegacje sołectw przystąpiły do pokrojenia chleba i podzielenia się nim z przybyłymi na uroczystość gośćmi i mieszkańcami.
Podczas uroczystości dożynkowych odbyła się również ceremonia wręczenia aktów nadania tytułu „Zasłużony dla Gminy Dobre”, którego dokonali Przewodniczący Rady Gminy Tomasz Kuźba oraz Wójt Gminy Stefan Śpibida. Tytuły „Zasłużony dla Gminy Dobre” otrzymali: były proboszcz parafii w Dobrem ks. Prałat Andrzej Gaweł, p. profesor Jadwiga Szymczak- Hoff, p. Stanisław Waszak, p. Sławomir Głowacki, Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Dobrem oraz Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów w Dobrem.
Po części oficjalnej rozpoczęły się występy artystyczne. Jako pierwszy zaprezentował się chór męski „Copernicus” z Torunia przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej z Torunia. Orkiestra ta dała także pokaz musztry paradnej. Nie zabrakło występów lokalnych zespołów, tj. „Kujawiaków od Dobrego”, „Bronisławianek”. W dobry humor wprowadziła zebranych „Kapela z dobrym humorem”.
W trakcie dożynek można było obejrzeć różne stoiska promocyjne, skosztować tradycyjnego żurku kujawskiego czy grochówki oraz posilić się ufundowaną przez starostę dożynek kiełbaską z grilla. Na stoisku regionalnym wystawionym przez Gminną Radę KGW w Dobrem czekały słodkie przysmaki. Ludowy wymiar święta podkreślała wystawa różnorodnego rękodzieła oraz kompozycji o tematyce dożynkowej przygotowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Dobre „Promyk Nadziei”.
Wspaniała słoneczna pogoda, liczne atrakcje, serdeczna rodzinna atmosfera sprawiły, że dożynkowa zabawa trwała do późnych godzin nocnych. Do tańca przygrywał zespół „Sampler” oraz „Unison”.
Czas podziękowania za plony był jak co roku, doniosłym wydarzeniem. Uroczystość, oprócz akcentów parafialnych i gminnych, była okazją do połączenia tradycji i ludowości ze współczesnością oraz miejscem integracji mieszkańców, wymiany doświadczeń i dobrej zabawy.