„Raz na ludowo”

„Raz na ludowo”

Gminny Ośrodek Kultury w Dobrem otwiera swe gościnne progi dla różnego rodzaju wyzwań kulturalnych, promujących nasz region i integrujących lokalną społeczność. 24 września 2014 r. Stowarzyszenie „Promyk Nadziei”,  które  wciąż rośnie w siłę rozpoczęło cykl spotkań w ramach projektu „Raz na ludowo”, dofinansowanego przez  Starostwo Powiatowe  w Radziejowie. Stawiły się na nie wszystkie członkinie i zaproszeni goście.

Prezes Stowarzyszenia – Wiesława Morawska  ciepło powitała przybyłych na spotkanie oraz przybliżyła  genezę „Promyka Nadziei”.

Dyrektor GOK w Dobrem – pani Aneta Nuckowska  po zabraniu głosu jako gospodarz GOK wcieliła się w rolę dyrygenta i akompaniatora zespołu „Kujawiaki od Dobrego”, który bawił  w tym dniu uczestników biesiady. . Można było wspólnie pośpiewać, pokołysać się a nawet potańczyć.

Panie zadbały  o stronę kulinarną  w postaci słodkich wypieków, przygotowały wystawę zbiorów kujawskich (książki, kroniki). O „Kujawskiej Sztuce Ludowej” wydanej przez Stanisława Borkowskiego opowiedziała Anna Kapuścińska, która również snuła opowieści o kujawskich smakach dawniej i dziś.

Danuta Zapora zachęciła do szydełkowania i haftowania, które według niej wpływa wyciszająco na organizm. Wacławę Makuch – regionalną artystkę haftu gobeliniarskiego poproszono  o krótki komentarz na temat wykonywanych przez nią prac. Waldemara Juszczyńska, która całe życie zawodowo  a teraz jako pasjonatka  nie rozstaje się  z książkami podzieliła się swoją wiedzą na temat twórców kujawskich.

O ciekawej sztuce kowalstwa  artystycznego zagaił senior Jan Mańkowski z Byczyna Kolonii.

Na drugim  spotkaniu z tego cyklu  wystawę swoich rzeźb udostępni Zbigniew Kiszka – rzeźbiarz z gminy Dobre, który był gościem tego dnia.

W myśl przysłowia „cudze chwalicie swego nie znacie” warto przyjść na kolejną prezentację, która odbędzie się w GOK w Dobrem 23 października.

                                                                                   Tekst/Foto – GOK Dobre