Od zakwasu do żurku kujawskiego

Od zakwasu do żurku kujawskiego

19 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrem odbyła się kolejna  X Jubileuszowa  powiatowa edycja konkursu produktów tradycyjnych.

Pomysł narodził się w Gminnej Radzie KGW w Dobrem  – tutaj odbyło się V edycji. Potem organizację konkursu przeprowadzały poszczególne gminy powiatu , a w tym roku ostatnią edycję zorganizowano ponownie w Dobrem – kolebce przedsięwzięcia.

Celem konkursu była identyfikacja,  promocja oraz kontynuowanie tradycji kulinarnych regionu.

Nie sposób jest zliczyć ile przez te dziesięć lat  wyszukano i odświeżono „babcinych”  przepisów. Jedno jest pewne, że dzięki temu konkursowi nie zaginą owe potrawy, wszak  są one cząstką  naszych rodzinnych domów, a tym samym solą naszej kujawskiej ziemi.

Warto nadmienić, że wiele z tych  specjałów zostało wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tylko z Gminnej Rady KGW w Dobrem na liście znajduje się  25 potraw.

Przez te wszystkie lata organizatorami konkursu była Powiatowa Rada GKW w Radziejowie  najpierw pod przewodnictwem  Anny Patyk, a następnie Urszuli Rosół oraz KPODR w Minikowie Oddział Zarzeczewo w osobie Urszuli Nowakowskiej.

W tym roku zgłoszono 34 produkty, które oceniała Komisja w składzie :
przewodnicząca: Elżbieta Sobolewska Urząd Marszałkowski w Toruniu, członkowie : Dorota Kalinowska Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Grażyna Szelągowska Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Laura Maciejewska ODR Minikowo.

Po wnikliwej degustacji Komisja przyznała nagrody:

KATEGORIA I -produkty pochodzenia zwierzęcego:
I miejsce –wędzona słonina KGW Bronisław
II miejsce -smalec ze skręconych skwarków-Bożena Kurant -Witowo
III miejsce –ślepoki gotowane  Elżbieta Wożniak Czołowo
wyróżnienie-schab z kością Krystyna Kołudkiewicz Byczyna Kol

KATEGORIA II-produkty pochodzenia roślinnego
I miejsce-powidła zapiekane w garnku KGW Borek-Głuszynek-Znaniewo
II miejsce-bułki drożdżowe babci Haliny Krystyna Raszka Ułomie
III miejsce-słodkie łódki z kamionki  Bogumiła Niespodzińska   Bodzanowo Drugie
wyróżnienie-mojda B.Witkowska Witowo

KATEGORIA III-produkty inne
I miejsce-skórki z grochem Iwona Pawłowska Kaspral
II miejsce- szablok z kapustum i szpyrką Małgorzata Ulewicz Borek
III miejsce –kaszanka z ziemniakami i ogórkiem Lucyna Zacharek Bronisław
wyróżnienie-kapuśnioki wigilijne Anna Kamińska Bodzanowo Drugie

(jak widać gmina Dobre ma super gospodynie – gratulujemy !!!)

Całość spotkania dopełniły podziękowania włodarza gminy Dobre p. Stefana Śpibidy  i wicestarosty radziejowskiego p. Sławomira Staniszewskiego, którzy w swoich przemówieniach podkreślili uznanie za trud, jakiego podjęły się  panie przez te wszystkie lata organizując i uczestnicząc w tych spotkaniach. A zarazem wyrazili poparcie dla kolejnych inicjatyw, które jakby nie było – są wspaniałymi wizytówkami gmin i  powiatu.

W dalszej części głos zabrały przedstawicielki Urzędu Marszałkowskiego, Muzeum Etnograficznego w Toruniu i Muzeum Ziemi Kujawskiej  i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz KPODR w Minikowie. Panie podziękowały gospodyniom za dużą aktywność w regionie kujawsko-pomorskim oraz  za współpracę przy tworzeniu projektów i publikacji. Wyrazem głębokiego uznania, ale i nadziei na dalszą współpracę był wręczony p. Annie Patyk „Anioł Natchnienia”.

Uwieńczeniem Jubileuszu była prezentacja multimedialna przygotowana przez KPODR , która przypomniała historię i cele konkursu „Od zakwasu do żurku kujawskiego”.

O stronę artystyczną spotkania zadbał Zespół Bronisławianki, który śpiewem i humorem bawił licznie zebranych w tym dniu miłych gości.

Coś się kończy i coś się zaczyna … i oby jak najwięcej dobrych pomysłów zrodziło się na niwie współpracy i integracji Kół z całego powiatu radziejowskiego.

 Katarzyna Korzeniewska