Do dziś praktykowane są zwyczaje związane z zapustami. Najbardziej charakterystyczne dla kujawskiego karnawału jest „chodzenie z kozą”.Współcześnie nadal cieszy się popularnością we wsiach i miasteczkach. W ostatnie dni karnawału spotkać można na kujawskich drogach barwne korowody przebierańców z maszkarami zwierzęcymi. Wśród nich najważniejszą postacią była i jest koza. Ale w pochodzie idą również inne maszkary: niedźwiedź, koń, bocian, śmierć, diabeł, młoda para i inne. Niegdyś wierzono, że wędrówki przebierańców spowodują szybkie nadejście wiosny.
Taką tradycję podtrzymali uczniowie z kółka teatralnego z Zespołu Szkół w Dobrem pod kierunkiem p. Marioli Gąsiorowskiej, rodzice: p. Małgorzata Czynsz i p. Maciej Błaszak oraz Dyrektor GOK w Dobrem – p. Aneta Nuckowska.
Korowód kujawskiej kozy zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią w środę 15 lutego przeszedł ulicą Fabryczną i odwiedził mieszkańców, instytucje i placówki handlowe.
Orszak został przyjęty z wielkim entuzjazmem. „Kózka” nie odmówiła sobie przyjemności i skusiła do zdjęcia samego Wójta Gminy Stefana Śpibidę.
Zebrane „datki” uczniowie przeznaczą na zaplanowany wcześniej wyjazd do teatru. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom Dobrego za ofiarność i zrozumienie , że warto podtrzymywać rodzimą tradycję.