150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Dnia 17 lutego br. mieszkańcy gminy Dobre uczcili 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą św. kościele parafialnym w intencji poległych, którzy walczyli o wolność i niepodległość. Po Eucharystii, w asyście żołnierzy z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych z Bydgoszczy pod dowództwem podporucznika Roberta Szturo, wszyscy przemaszerowali pod Mogiłę Powstańców, gdzie podpułkownik Tomasz Rożniakowski, odczytał apel pamięci poległych. Pamięć o Powstańcach uczczono salwami honorowymi, po czym symboliczne wiązanki kwiatów złożyli Wójt Gminy Dobre p. Stefan Śpibida, Przewodniczący Rady Gminy p. Tomasz Kuźba, Wiceprzewodniczący Rady Gminy p. Marian Kłos i radna p. Katarzyna Korzeniewska, Starosta Powiatu Radziejowskiego p. Henryk Gapiński , delegacja Zespołu Szkół w Dobrem, delegacja zespołu ludowego „Kujawiaki od Dobrego”, delegacja Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Dobre „Promyk Nadziei”.

 Dalszy ciąg uroczystości odbył się w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrem, gdzie wszystkich przybyłych gości  i mieszkańców powitała dyrektor GOK p. Aneta Nuckowska. Następnie wysłuchano wykładu p. Tomasza Kuźby o Powstaniu Styczniowym na Kujawach. W części artystycznej podziwiano wspaniały koncert w wykonaniu Orkiestry Wojskowej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych z Bydgoszczy pod batutą majora Krzysztofa Matraszka, który przeplatany był poezją o charakterze patriotycznym recytowaną przez uczniów z Publicznego Gimnazjum w Dobrem.

Cieszymy się, że w uroczystościach wzięła udział  tak duża liczba  mieszkańców, co dowodzi, że wśród społeczności naszej gminy  pamięć o  Powstańcach nie zginie.

Patronat medialny nad obchodami objęła TVP Bydgoszcz. Reportaż z uroczystości można obejrzeć klikając TUTAJ.

Część artystyczną, wraz z gimnazjalistami, przygotowała p. Barbara Kazimierczak